niedziela, 27 marca 2016

„Umiejętnościami można pokonać siłę”, czyli o Trudi Canavan i jej twórczości

Ostatnio czytam bardzo dużo książek fantasy, a dzięki temu udało mi się odkryć prawdziwą perełkę. Mowa o twórczości Trudi Canavan. Poniższy tekst polecam osobom gustującym w tymże gatunku lub dla tych, którzy pragną spróbować czegoś nowego.

Trudi Canavan to australijska pisarka i publicystka. W 1999 roku zdobyła nagrodę Aurealis dla najlepszego opowiadania fantasy, pt. „Szepty dzieci mgły”.

Wiele osób zadaje pytanie: czy wszystkie pomysły na powieść fantasy zostały już wyczerpane? Trudi Canavan podczas wywiadu odpowiedziała: Wszystko już zostało kiedyś wymyślone. Jednak nie zupełnie zostało napisane w tej samej kombinacji. A szczególnie w tym gatunku, częścią wyzwania i radości z pisania jest budowanie na czymś, co było już stworzone kiedyś”. Według mnie są to bardzo trafne słowa, ponieważ czyż nie jest tak, że nawet podobne historie mogą zostać opowiedziane w zupełnie inny sposób?


Trylogia Czarnego Maga
1) Gildia Magów
2) Nowicjuszka
3) Wielki Mistrz
Imardin to największe miasto, a zarazem stolica Kryalii, państwa rządzonego przez króla oraz chronionego przez wyszkolonych żołnierzy i wielkich magów. Gildia Magów jest zaś odpowiednikiem współczesnej uczelni, która przyjmuje za swoje mury osoby wywodzące się z bogatych rodów, posiadające magiczny potencjał. Ich dotychczasowa monotonia zostaje zaburzona, kiedy podczas oczyszczania miasta z żebraków, młoda dziewczyna przełamuje barierę i trafia kamieniem w głowę jednego z magów. Od tego momentu rozpoczyna się pościg za nieświadomą potencjału swojej mocy Soneą. Ucieczka nie jest jedynym problemem dziewczyny. Magia, którą posiada, z każdym dniem staje się coraz trudniejsza do opanowania.


Do trylogii trzeba zaliczyć także jej prequel, pt. „Uczennica Maga”.
Książka opisuje wydarzenia, które miały miejsce setki lat przed czasami „Gildii Magów”. Tessia to nastoletnia dziewczyna, której największym zainteresowaniem jest profesja Uzdrowiciela. Jednak w świecie, w którym żyje, Gildia Uzdrowicieli niechętnie przyjmuje kobiety. Sytuacja Tessi odmienia się, gdy dziewczyna nieświadomie posługuje się magią w domu Mistrza Dakona. Mag przyjmuję ją jako swoją uczennicę.


Trylogia Zdrajcy
1) Misja Ambasadora
2) Łotr 
3) Królowa Zdrajców
Młodzieniec o imieniu Lorkin postanawia wyruszyć w podróż, aby odnaleźć „nową magię”. Przystaje więc na propozycję asystowania Ambasadorowi Gildii w Sachace. Chłopak liczy na to, że jego badania wzmocnią pozycję Gildii w Kryalii. Zamierzeniem jest również zniesienie niewolnictwa w Sachace. Monotonię zakłóca próba morderstwa Lorkina. Podczas ucieczki młody mag odkrywa coś, co może okazać się progresem w rozwoju magii. Książki są sequelem Trylogii Czarnego Maga.



Era Pięciorga
1) Kapłanka w Bieli
2) Ostatnia z Dzikich
3) Głos Bogów
Pieczę nad ludem Cyrklian sprawuje pięciu bogów za pośrednictwem swoich najwyższych kapłanów, zwanych Białymi. Auraya zostaje zauważona w młodym wieku i szybko zaczyna wykazywać się swoimi zdolnościami, dzięki czemu awansuje na jedną z Białych. Mimo braku doświadczenia, już wkrótce zostaje wystawioną na ciężką próbę. Wszystko wskazuje na to, że szykuje się wojna religijna między Cyrklianami a Pentadrianami, na których czele stoją Głosy – tamtejsze odpowiedniki Białych. 




Trylogia Prawo Milenium
1) Złodziejska magia
2) Anioł Burz
3) Successior's Son – przewidywana premiera: listopad 2016
Książki z tej trylogii dzielą się na dwie historie. Jedna z nich opowiada przygody studenta archeologii – Tyena. Chłopak odnajduje tajemniczą księgę, która przedstawia mu się, jako Vella. Okazuje się, że była ona kiedyś czarodziejką, lecz została przemieniona w księgę przez najpotężniejszego czarnoksiężnika tamtych czasów. Tyen postanawia pomóc Velli poszukując informacji jak z powrotem przemienić ją w człowieka. Przy okazji odkrywa, że istnieją inne światy i możliwość podróżowania między nimi...
Druga z historii przedstawia Rielle, która przez przypadek odkrywa, że ma talent magiczny. Nie byłoby to nic wielkiego, gdyby nie fakt, że w jej świecie używanie magii przez kogoś innego niż kapłani uznaje się za okradanie aniołów. Czy pokusa okaże się na tyle silna, że Rielle zaryzykuje ich gniew?


Mam nadzieję, że w tych krótkich opisach zamieściłam wystarczająco, aby zachęcić do przeczytania tych książek :)

Za co kocham książki Trudi Canavan?
Przede wszystkim jej historie są bardzo dopieszczone i spójne. Każdy szczegół ma swoje wyjaśnienie, a w książkach nie ma urwanych wątków. Ma oryginalne pomysły, które umie wykorzystać do samego końca. Książki są przyjemnie napisane, można się w nich zatracić nawet na kilka godzin. Poza tym, Trudi Canavan tworzy najwspanialsze postacie męskie w gatunku fantasy, o jakich czytałam! Szczególnie postacie Anakina z Trylogii Czarnego Maga oraz Mirara z Prawa Milenium są nieziemskie. Oto przykład „papierowych bohaterów”, w których można się zakochać. Ale niech panowie się nie załamują! Zapewniam, że także znajdziecie powód, aby polubić te postacie ;)

Nie odrzucaj czegoś, czego nie znasz.
~Trudi Canavan, „Uczennica Maga”

Moc nic nie znaczy, jeśli mag ma przegniłe serce.
~Trudi Canavan,  „Gildia Magów”


Znacie książki Trudi Canavan? A może mieliście styczność, z którymś z jej opowiadań?

Zdjęcia zostały znalezione w wyszukiwarce grafiki Google.


0 komentarze:

Prześlij komentarz

Popularne

Obsługiwane przez usługę Blogger.